Uzm. Dr. Fahrinnur Yılmaz
Dermatoloji Uzm. Dr. Fahrinnur Yılmaz

Uzm. Dr. Fahrinur Yılmaz 1958-Muğla doğumludur. Dermatoloji servisimizde hizmet veren Fahrinur Yılmaz başta kurumumuz Özel İzmir Avrupa Cerrahi Tıp Merkezi olmak üzere meslek hayatı boyunca pek çok hastane ve sağlık merkezinde görev almıştır.

Dermatoloji; deri, saç, tırnaklar ve cinsel organlarla ilgili hastalıkların teşhis, tedavi ve takibini yapan bir tıp dalıdır. Dermatoloji servisimiz, aşağıdaki hastalıkların tanısını koyar ve tedavi eder:

  1. Cilt Enfeksiyonları: Mantar enfeksiyonları (örneğin mantar, tinea), viral enfeksiyonlar (örneğin uçuk, zona), bakteriyel enfeksiyonlar (örneğin selülit, impetigo) gibi cilt enfeksiyonları dermatologlar tarafından tedavi edilir.
  2. Dermatit ve Egzama: Atopik dermatit, kontak dermatit, seboreik dermatit gibi cilt iltihaplanmaları, alerjik reaksiyonlar ve egzama dermatologlar tarafından tedavi edilir.
  3. Sedef Hastalığı: Psoriasis olarak da bilinen sedef hastalığı, ciltte kızarıklık, pullanma, kabuklanma ve kaşıntıya neden olan bir otoimmün hastalıktır. Dermatologlar, sedef hastalığının teşhisini koyar ve tedavi planı oluştururlar.
  4. Akne: Genellikle ergenlik döneminde görülen ve ciltte sivilce, siyah nokta, lezyonlar ve iltihaplanmayla karakterize olan akne, dermatologlar tarafından tedavi edilir. Akne tedavisinde ilaçlar, topikal kremler, antibiyotikler ve diğer tedavi yöntemleri kullanılabilir.
  5. Deri Kanserleri: Dermatologlar, cilt kanseri gibi deri tümörlerinin teşhisini koyar ve tedavi eder. Melanom, bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom gibi deri kanserleri dermatologlar tarafından takip edilir ve tedavi edilir.
  6. Saç ve Tırnak Hastalıkları: Saç dökülmesi, kepeklenme, saçlı deri iltihapları, saç ve tırnak enfeksiyonları gibi saç ve tırnakla ilgili hastalıklar dermatologlar tarafından tedavi edilir.
  7. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Cinsel yolla bulaşan hastalıkların (örneğin sifiliz, genital siğiller, uçuk, herpes) teşhisi ve tedavisi de dermatologlar tarafından yapılabilmektedir.

Bu sadece birkaç örnek olup, dermatoloji bölümü çok çeşitli cilt hastalıklarının teşhis ve tedavisiyle ilgilenir. Dermatologlar, cilt muayenesi, biyopsi, kan testleri ve diğer görüntüleme yöntemleri gibi araçları kullanarak hastalarının cilt sağlığını korumaya ve iyileştirmeye çalışırlar.